Harcerze pod Kostuchniówką

Autor: Lutek Data opublikowania: 2016.08.21

Harcerze z Lidzbarka Warmińskiego, Ornety i Lubomina wzięli udział w uroczystościach 100 rocznicy Bitwy pod Kostuchniówką położonej na obecnym terenie Ukrainy.

Bitwa pod Kostiuchnówką rozegrała się w dniach 4-6 lipca 1916 r. i była najkrwawszym starciem, jakie stoczyły Legiony Polskie w okresie pierwszej wojny światowej. Trzy legionowe brygady, które pod dowództwem Józefa Piłsudskiego skutecznie odpierały przeważające liczebnie wojska rosyjskie, miały blisko dwa tysiące ofiar śmiertelnych, rannych i zaginionych. Bitwa ta była kulminacją trwającej od jesieni 1915 r. kampanii wołyńskiej przeciwko Rosji i przyczyniła się do umiędzynarodowienia sprawy polskiej przed 1918 r.

Cmentarzami polskich legionistów opiekują się obecnie harcerze z Chorągwi Łódzkiej ZHP.

W czasie mszy biskup Guzdek mówił o chrześcijańskim wymiarze pamięci i szacunku do pokoleń, które walczyły i przelewały krew za przyszłość naszą i Ojczyzny. Zwrócił się do harcerzy i gości: Droga młodzieży! To jest najlepsza lekcja historii, jaką mogliście odrobić. Chwała wam za to. I jeszcze jedno. Papież mówi o pamięci dobrej i złej. To jest ta dobra pamięć, pamięć o bohaterstwie. Ale jest ona i centrum dialogu, w którym narody uczą się rozmawiać ze sobą. Stają na gruncie prawdy i rozmawiają, po to, aby budować lepszą przyszłość. Bo sama pamięć nie wystarczy. Potrzebna jest odwaga, o której mówił papież Franciszek: odwaga, by przebaczyć, odwaga by razem budować lepszy świat. Kończąc, moi drodzy, trudno w tym miejscu nie powiedzieć że każda mogiła żołnierza, każdy cmentarz wojenny jest wołaniem o pokój.

Nasi harcerze pełnili tam służbę reprezentacyjną, wartowniczą i przygotowawczą do uroczystości wraz z Kompanią Reprezentacyjną Wojska Polskiego. Prócz typowo historycznego aspektu, pomimo dość krótkiej wizyty druhny i druhowie zwiedzili Łuck miasto o polskich korzeniach, gdzie mogli zobaczyć też jak żyją mieszkańcy Ukrainy w obecnych czasach.

Wyjazd był możliwy dzięki Urzędowi ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych i Głównej Kwaterze ZHP.